mar 25 2014

Linie pożarnicze w trakcie działań ratowniczych...


Komentarze: 0

Kiedy strażacy wchodzą do wnętrza budowli, ich droga z wyjściem ewakuacyjnym powinna być chroniona przez cały czas. Oznacza to zabezpieczenie i bezpieczeństwo poprzez stosowanie systemu węży strażackich, który powinny znajdować się między dowolnymi ochotnikami a płomieniami. Jeśli drużyna pożarowa udaję się do gaszenia płomieni w górę po klatce schodowej, linia asekuracji powinna być zabezpieczona za nimi w celu zapewnienia przejścia do pożaru tak, aby nie byli odcięci od dostępu do głównej centrali ppoż.

W lokalizacjach, gdzie znajdują się zakręty, mogą pojawić się załamywania węży lub w koincydencji, gdy branyjest nie jeden wąż strażacki, ale cały struktura, np. w skomplikowanym budowli. Wówczas brygada wsparcia powinna uwzględnić stosowanie armatury strażackiej. Zastosowanie mają przede głównie rozdzielacze linii wodnych (grzybkowe lub kulowe). Jest to istotne, zwłaszcza tam, gdzie duże linie o średnicy 110 są rozmieszczone tak, by zejść do średnicy 52mm (dwucalowy). Taki system stanowi sprzęt strażacki działający skutecznie i szybko, a brygada - w zależności od budynku - może potrzebować co najmniej czterech ochotników, jako załoga obsługująca.

Stosowanie systemu potrzebuje uwzględnienia dwóch czynników. Po pierwsze dopasowanie właściwej ilości wody w celu stłumienia ewentualnego zagrożenia. W niektórych okolicznościach wielkość i rozwój płomieni może przekraczać możliwości systemu pożarniczego linii wężowych. Drugą kwestią jest efektywność stosowanej armatury, takiej jak prądownica strażacka. Dane producentów, a przede wszystkim siła przelotu wody mierzona w litrach na minutę musi zważać na wydajność rzeczywistą, jak również powierzchnią zajętą płomieniami. Regułą jest stosowanie wydajności 500 l/min przy obszarze 100 metrów kwadratowych. Stosowane prądownice o wskazanej wydajności mogą mieć niestety wydajność tylko 300 litrów na minutę. Wówczas wymagane jest stosowanie dwóch prądownic o wydajności 500l/min.
 

pozarniczy : :
Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz